نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته TITE تهران | 23 تا 26 بهمن 97

هر سال در ایران نمایشگاه های بین المللی بسیاری در حوزه صنعت گردشگری و هتل داری برگزار می شود. این نمایشگاه ها دارای موضوعات مختلف از جمله معرفی پتانسیل های گردشگری ایران، فرهنگ و اقوام ایرانی، صنایع دستی ایران، صنعت هتل داری و دفاتر خدمات مسافرتی هستند امسال به رسم هر ساله نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران 97 که به اختصار TITE خوانده می شود در تاریخ 23 الی 26 بهمن ماه 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. شعار اصلی دوازدهمین دوره نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته "گردشگری و تحول دیجیتال" است. از جمله مهمترین جزئیات 12 امین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته به شرح زیر است

صنایع حاضر در نمایشگاه بین المللی گردشگری TITE

جالب است بدانید با وجود برگزاری نمایشگاه های سالانه در ایران که مرتبط با صنعت گردشگری هستند این رویداد از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که کلیه دست اندرکاران و ذی نفعان گردشگری از حوزه صنعتی تا خدماتی و آموزشی در این نمایشگاه حضور دارند. از جمله شرکت های حاضر در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته موارد زیر هستند: انواع تجهیزات سفر نظیر وسایل کمپینگ، چمدان، باربند، چادر، تجهیزات روشنایی ، کاروان و یدک کش و ... انواع خودروهای مسافربر (اتوبوس ، میدل باس، ون و ...) خدمات گردشگری الكترونیكی هتل ها و دهکده های توریستی صنایع دستی و هنری آژانسها و شرکتهای خدمات مسافرتی خطوط هوایی، دریایی، زمینی و ریلی پایانه های مسافربری گردشگری سلامت گردشگری ورزشی گردشگری زیارتی اكو توریسم و طبیعت گردی شرکتهای سرمایه گذاری بانک‌ها و بیمه ها بانكداری الكترونیكی  رزرواسیون آنلاین سازمانهای سیاحتی و گردشگری اتحادیه ها و انجمن ها آموزشگاههای مرتبط و دانشگاه ها مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه گردشگری نشریات تخصصی موزه ها و کاخ موزه ها رستورانها و قهوه خانه های سنتی گروه های نمایشهای آئینی سنتی و گروه های موسیقی محلی سازمانها و موسسات مرتبط با حفظ آثار باستانی و میراث فرهنگی

نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رويداد رسمي نمايشگاهي کشورمان در حوزه صنعت گردشگري و هتل­داري است که در تقويم سازمان جهاني گردشگري  WTO به ثبت رسيده و مورد تأييد و توجه سازمان مذکور است. دوازدهمین دوره این نمایشگاه از تاریخ 23 الی 26 بهمن 97 در مرکز نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می گردد.

 

نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران

نمايشگاه بين المللي گردشگري و صنايع وابسته تهران (TITE بزرگترين رويداد تخصصي کشور در حوزه صنعت گردشگري مي ­باشد و هر ساله صدها شرکت، سازمان و تشکل مرتبط با صنعت گردشگري در آن شرکت می ­کنند. بعلاوه اين نمايشگاه، تنها نمايشگاه در حوزه صنعت گردشگري و هتل داري در تهران است که دارای مجوز قانوني سازمان توسعه تجارت است. 12 امین دوره اين نمايشگاه توسط شرکت بين المللي بازرگاني و نمايشگاهي تهران و با حمايت و حضور سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور در 10 سالن نمايشگاهي و در سطحي بالغ بر 40000 مترمربع فضاي سر پوشيده و 2000 مترمربع فضاي باز برگزار خواهد شد.

برپايي نمايشگاه بين المللي صنعت گردشگري و هتل داري ايران، فرصت منحصر به فردی را براي تمامي سازمان­ها، اتحاديه ­ها، تشکل­ها، شرکت­ها و همچنين افرادي که به نوعي در ارتباط با اين صنعت هستند، ايجاد می ­نماید تا امکان معرفي و ارائه توانمندي­ ها و امکانات خود را هم به عموم مردم و هم به موسسات و سازمانهاي مرتبط بدست آورند.

 

بخش های نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران 97

- پارک های تفریحی و آبی

- اکوتوریسم (گردشگری طبیعت)

- گردشگری سلامت

- خدمات بیمه

- موزه ها

- گردشگری زیارتی

- گردشگری ورزشی

- وزارتخانه ها و سازمان های گردشگری

- شرکت های خدمات گردشگری

- تجهیزات و ملزومات مسافرتی و اردو

- وسایل حمل و نقل مسافرتی (اتوبوس ها، مینی بوس ها، کاروان ها، ون ها و ...)

 

بازدید کنندگان نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران 97

- مدیران

- سرمایه گذاران

- فعالان

- کارمندان

- اساتید

- دانشجویان

- افراد علاقه مند به گردشگری

این نمایشگاه توسط تعداد زیادی از رسانه های جمعی از جمله: اینترنت، رسانه های جمعی، روزنامه و انتشارات ها، گاه نامه های تخصصی، بیلبوردها، پوسترها و بروشورها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، و دعوت نامه های مستقیم تبلیغ و اطلاع رسانی می ­شود.

 

اهداف برگزاری نمایشگاه

* آشنایی و معرفی داشته ها، امکانات و ظرفیت های کشور در دو حوزه گردشگری و هتل‌داری.

* شناسایی مشکلات، موانع و نقاط ضعف موجود در این دو حوزه، ترغیب و تشویق افراد، شرکت ها و موسسات به ورود و فعالیت در این دو بخش و وادار نمودن سازمان های دولتی متولی گردشگری به حمایت و مساعدت از دست اندرکاران صنعت مذکور.

* ایجاد زمینه های مناسب بمنظور بهره گیری از ظرفیت های گردشگری و ایجاد اشتغال در کشور که ناشی از فعل و انفعالات گردشگری است و بهره مندی از سطح بسیار بالای درآمدزایی صنعت گردشگری.

* فراهم نمودن بسترهای لازم جهت ورود گردشگر به کشور و یافتن راهکارهای لازم بمنظور رفع موانع موجود تا حد امکان و با در نظر گرفتن معیارها و شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور.

* با توجه به اینکه صنعت گردشگری سومین صنعت درآمدزا در جهان محسوب میشود یکی از مهمترین اهداف این نمایشگاه، ارتقاء جایگاه صنعت توریسم و ایجاد فرهنگ پذیرش گردشگر در جامعه است به گونه ای که از گردشگر گریزی اجتناب شود و تا حدی از وابستگی به درآمدهای نفتی فاصله گرفته شود.

* آشنایی عموم مردم با سازمان ها، انجمن ها و نهادهای متولی امر گردشگری و ارائه انتظارات ایشان به مسئولین و متقابلاً پاسخگویی مسئولین به خواسته ها و مشکلات موجود در این زمینه.

* آشنایی دست اندرکاران با نوآوری ها و ظرفیت های موجود در عرصه بین المللی و تلاش برای رسیدن به استانداردهای جهانی.

* آشنایی با مشکلات و کاستی های موجود در مراکز اقامتی و هتل ها و یافتن راهکارهای ممکن برای مرتفع نمودن آنها.

* آشنایی با چگونگی مدیریت موفق هتل های دنیا و بکارگیری روش های بهسازی و استانداردسازی هتل ها بمنظور رفع معضلات آنها.

 

استانهای  شرکت کننده در این نمایشگاه :

استان تهران ، اردبیل ، البرز ،زنجان ، هرمزگان ، مازندران ، خوزستان ، گیلان ، سیستان و بلوچستان

بوشهر ، اصفهان ، فارس ،یزد ، آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی ، کردستان، خراسان ( رضوی ، جنوبی ، شمالی ) کرمان ، کهکیلویه و بویراحمد ، کرمانشاه ، لرستان ، چهار محال بختیاری

 

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته اظهار داشت:امسال ۶۶۰شرکت ایرانی و   ۵۷ شرکت خارجی از ۱۲کشور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حضور دارند.

 

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته گفت:نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته یکی از نمایشگاه‌هایی است که به عنوان یک رویداد رسمی برای دوازدهمین بار برگزار می‌شود.

وی افزود:نمایشگاه یکی از فرصت‌هایی است که توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌های یک کشور در حوزه گردشگری را معرفی می‌کند. این معرفی گاهی اوقات در حوزه تخصصی است و گاهی اوقات  گردشگری داخلی را تقویت می کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: با توجه به نوع ماموریت و هدف که توزیع سفر بوده، غرفه‌های نمایشگاه را با همین هدف شکل دادیم و غرفه هایمان به شکل غرفه‌های متمرکز درآمدند. به عنوان مثال پکیج سفر هر استان در یک غرفه به صورت یکجا و متمرکز دیده شده است بنابراین ما با این نگاه که سفر‌ها به سمت سفرهای پکیج و برنامه ریزی شده سوق پیدا کنند، نمایشگاه دوازدهم گردشگری و صنایع وابسته را ایجاد کردیم و برنامه‌های جانبی مانند سمینار‌ها و کارگاه‌های آموزشی را براساس نیازسنجی انجام شده، برگزار می کنیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت:توافق خوبی را با صدا و سیما انجام دادیم که یکی از شبکه‌های صدا و سیما با موضوع گردشگری با هماهنگی مدیریت گردشگری برنامه‌ای را تولید کند که از روز اول نمایشگاه اجرایی می‌شود. قطعا این امر مجرای خوبی برای اطلاع رسانی و کسب اطلاعات لازم است.

امینیان دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته گفت:امسال ۶۶۰ شرکت ایرانی و۵۷شرکت خارجی از ۱۲کشور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حضور دارند. سال گذشته۲۰کشور در نمایشگاه حضور داشتند البته این به معنای کاهش شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه نیست، زیرا برخی از شرکت‌های خارجی از طریق شرکت‌های ایرانی که با آن‌ها همکاری داشتند در نمایشگاه شرکت کردند.

وی با بیان اینکه امسال۴۲هزار متر مربع فضای سرپوشیده و نزدیک به۲هزار متر مربع فضای باز در اختیار نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته قرار گرفته اند،گفت:۲۳هزار متر مربع از ۴۲هزار متر مربع فضای مفید است که ۲۱هزار و ۴۰۰ متر مربع آن در اختیار شرکت‌های داخلی قرار گرفته است.

۸۰درصد نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته در اختیار استان‌ها است

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته اظهار کرد:کشور‌های ترکیه، مالزی، سنگاپور، تایلند، ایتالیا، اندونزی، افغانستان، پاکستان، آلمان، هندوستان، ویتنام و کامبوج در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته شرکت می‌کنند و ۷۵ تا۸۰درصد نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

بهزادنژاد مدیر روابط بین المللی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز گفت:هیات‌های رسمی از عراق، افغانستان و بلغارستان در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته شرکت کرده اند.

لاریجانی مدیر کل امور بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری نیز گفت:شرکت‌های خصوصی کشور‌های روسیه، عمان، پاکستان و چین نیز در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی اصغر مونسان در مراسم گشایش دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته گفت: صنعت گردشگری به عنوان سومین صنعت پیشرو و پیشران جهان در جهت توسعه پایدار جوامع عمل می‌کند و شمار گردشگران امروز به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تعداد گردشگران بین المللی از ۲۵ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ رسید. در سال ۲۰۱۷ شمار گردشگران به یک میلیارد و ۳۲۳ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶ درصدی به رقم یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر رسید که فراتر از پیش بینی‌های قبلی بود.

مونسان گفت: این صنعت مختصات ویژه‌ای دارد و پرشتاب به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، ۲ میلیارد گردشگر در دنیا داشته باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: رشد ۶ درصدی گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ در حالی به ثبت رسیده که اقتصاد جهانی در این سال حدود ۳.۷ درصد رشد داشته است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت حوزه گردشگری در ایجاد درآمد و اشتغال، تاکید کرد: در سال ۲۰۱۷ صنعت گردشگری ۱۰ درصد تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داد و ۲۹۲ میلیون شغل ایجاد کرد که این میزان یک دهم کل اشتغال جهانی است.

وی گفت: مقاصد جدید گردشگری روز به روز در حال افزایش است و تمام کشور‌های فقیر و غنی جهان به ظرفیت‌های بی بدیل گردشگری به عنوان صنعتی با ظرفیت‌های بی انتها پی برده اند، امروز صنعت گردشگری تبدیل به پیش برنده اصلی توسعه اجتماعی، اقتصادی شده است.

مونسان افزود: دولت ایران هم چند سالی است بسیار جدی به حوزه گردشگری پرداخته است و تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های این حوزه ادامه دارد، در حال حاضر ۱۲ میلیارد دلار حجم سرمایه گذاری در حوزه گردشگری کشور در جریان است و حدود ۲ هزار پروژه گردشگری برای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری در حال اجراست، این در حالی است که دولت همچنان از سرمایه گذاری در این بخش حمایت می‌کند.

معاون رئیس جمهور گفت: اقتصاد ایران هم نیازمند یک پدیده نوظهور است، ما نیاز داریم یک اقتصاد جدید به کشور اضافه شود و بدون شک این اقتصاد جدید با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور، گردشگری خواهد بود.

مونسان افزود: آینده گردشگری کشور بسیار امیدوارکننده است، حجم مراجعه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این بخش نشان دهنده این واقعیت است که آن‌ها هم این بخش را پرفروغ می‌بینند، به رغم مشکلات موجود گردشگری روند رو به رشد داشته است.

وی گفت: در ۹ ماه اول امسال شاهد ورود ۶ میلیون گردشگر خارجی به کشور بودیم و امیدواریم تا پایان سال به ۷ میلیون گردشگر برسیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود:گردشگری در کنار صنایع دستی کشور از بخش‌های مهم و اثرگذار در ایجاد اشتغال است، سازمان میراث فرهنگی در یک سال اخیر جزو سازمان‌های پیشرو در ایجاد اشتغال بوده است و رئیس جمهوری درمورد اهمیت و توجه به حوزه گردشگری به تمام استانداران تاکید ویژه داشته است.

وی گفت: با توجه به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری که گردشگری و تحول دیجیتال است ما هم باید تلاش کنیم از این فضا برای توسعه این صنعت در کشورمان بهره برداری کنیم، زیرا معرفی نکردن کافی و مناسب جاذبه‌های کشور و تبلیغات مهمترین موضوع در حوزه گردشگری است، در این میان استفاده از فضای دیجیتال یکی از مسیر‌هایی است که می‌تواند عقب ماندگی ما را در این حوزه جبران کند، گسترش فضای مجازی و کم هزینه بودن آن می‌تواند به ما کمک کند تا معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور را به نحو بهتری انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: امیدوارم این چهار روز فرصت خوبی برای معرفی هر چه بهتر ظرفیت‌ها و دستاورد‌های ناشناخته و کمتر شناخته شده گردشگری ایران و کشور‌های شرکت کننده و هم چنین فضایی مناسب برای تعامل و هم افزایی تجارب فعالان گردشگری باشد و عموم مخاطبان نیز از خدمات و برنامه‌های متنوع نمایشگاه بهره کافی ببرند.

همچنین در این مراسم ولی تیموری معاون گردشگری گفت: در این دوره از نمایشگاه رویکرد مشارکت حداکثری استان‌ها و همه عوامل دخیل در بسته سفر حضور دارند.

وی افزود: هدف ما هدایت گردشگری به سمت استان‌ها، شهر‌ها و روستاهاست.

تیموری گفت: ویژگی این نمایشگاه در کنار بازدید، تعامل و ایجاد بستری برای جنبه‌های معرفی و فضایی برای تعامل بخش‌های خصوصی است.

در این مراسم وزیر فرهنگ گردشگری و آثار باستانی عراق و فعالان عرصه گردشگری نیز حضور داشتند.

 

 

گروه کالایی گردشگـری :

خدمات گردشگری الكترونیكی - صنایع دستی و هنری - شرکتهای خدمات مسافرتی هوایی، دریایی، زمینی و ریلی - خطوط هوایی - پایانه های مسافربری توریسم سلامت توریسم ورزشی- توریسم زیارتی اكو توریسم - بانکها و بیمه ها- بانكداری الكترونیكی - رزرواسیون آنلاین هتلها- انواع خودروهای مسافربر (اتوبوس، میدل باس، مینی بوس)- سازمانهای سیاحتی و گردشگری - اتحادیه ها و انجمن ها - آموزشگاههای مرتبط و دانشگاه ها - نشریات - هتلها و دهکده های توریستی - انواع تجهیزات سفری نظیر وسایل کمپینگ، چمدان، باربند، چادر، وسایل روشنایی و لوازم پخت غذا- کاروان و یدک کش - موزه ها و کاخ موزه ها رستورانهاو قهوه خانه های سنتی- گروه های نمایشهای آئینی سنتی- گروه های موسیقی محلی- سازمانها و موسسات مرتبط با حفظ آثار باستانی و میراث فرهنگی

گروه کالایی هتــل داری :

كلیه ملزومات و تجهیزات مورد نیاز هتلها شامل انواع سرویس پذیرایی چینی، استیل، بلور، كریستال، سرامیك، سیلور، ... - کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی - دکوراسیون داخلی، آبنما و محوطه سازی- انواع لوستر، سیستم های روشنایی و نور پردازی - پرده، روتختی، ملحفه و حوله - موکت، فرش و انواع کفپوش - کاغذ دیواری و انواع دیوار پوش - تجهیزات کیترینگ و سلف سرویس - تجهیزات آشپزخانه های صنعتی (تجهیزات عمل آوری، آماده سازی، نگهداری و سرو غذا) - انواع ظروف، کارد، چنگال، قاشق و..... - وان، زیر دوشی، کابین دوش، پرده حمام، آینه و اکسسوری - مواد و لوازم بهداشتی هتلی (صابون، شامپو، مسواک، خمیردندان،...) - یخچال و گاو صندوق های هتلی - تجهیزات و ملزومات ساختمانی (شامل درو پنجره، نرده، تأسیسات حرارتی و برودتی، سنگ، مصالح ساختمانی، نماسازی و ...) - انواع شیرآلات بهداشتی - انواع قفل و تجهیزات ایمنی - انواع سیستم های ارتباطی ( تلفن، فاكس، اینترنت ) میز، صندلی، مبلمان و تختخواب و وسایل اتاق خواب - کلیه تجهیزات و ملزومات رستورانی - مواد و تجهیزات کافی شاپ و پذیرایی - فریزر و یخچالهای صنعتی، سردخانه و تجهیزات انبار - کلید و پریز - انواع سیستم صوتی، تصویری، آنتن مرکزی، گیرنده ماهواره و تجهیزات مربوطه - دوربینهای مدار بسته - تجهیزات ورزشی و بدنسازی - تجهیزات استخر، سونا و جکوزی - طراحی و اجرای استخر، سونا و جکوزی - تجهیزات شهر بازی و بازی کودک - لباسشویی و ظرفشویی صنعتی - سیستمهای اطفاء حریق و اعلام خطر - آسانسور و بالابر - تجهیزات شستشو و لوازم نظافتی - جارو برقی هتلی و جاروی مرکزی - خودروهای هتلی (مانند میدل باس، ون، وانت، خودروهای برقی و...) - پوشاک و اونیفرم مخصوص هتل - تجهیزات و وسایل موسیقی - دستگاههای تصفیه هوا، یونیزاسیون، خوشبو کننده ها - انواع ترولی و چرخ دستی - گل و گیاه تزئینی طبیعی و مصنوعی - دستگاههای دست خشک کن، سشوار - قایق و تجهیزات غواصی و تفریحات آبی- انواع پلاک، تابلو، برچسب - تجهیزات دفع و امحاء زباله - کولر های گازی مواد غذایی و آشامیدنی ها .

 

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

نمايشگاه بين المللي گردشگري و صنايع وابسته تهران (TITE)، بزرگترين رويداد تخصصي کشور در حوزه صنعت گردشگري است و سازمان منطقه آزاد ارس هر سال با هدف معرفی جاذبه های طبیعت و آثار تاریخی و فرهنگی در این رویداد حضور دارد. امسال نیز با حضور مدیران و کارشناسان گردشگری و میراث فرهنگی و روابط عمومی سازمان و ارائه بروشورها و اقلام تبلیغاتی و انتشاراتی پتانسیل های این منطقه آزاد معرفی می شود. مذاکره با سرمایه گذاران مراجعه کننده به غرفه و راهنمایی برای حضور در ارس توسط کارشناسان و همچنین جذب تورهای تجاری و گردشگری توسط مدیران بخش خصوصی فعال در این منطقه از جمله فعالیت های غرفه ارس در این نمایشگاه است. دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تهران با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، ولی تیموری معاون گردشگری کشور، تعدادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف و جمع کثیری از فعالان صنعت گردشگری آغاز به کار کرد. در این دوازدهمین دوره این رویداد، 660 شرکت داخلی و 57 شرکت خارجی از 12 کشور حضور دارند. نمايشگاه بين المللي گردشگري و صنايع وابسته تهران تنها رويداد رسمي نمايشگاهي کشورمان در حوزه صنعت گردشگري و هتلداري است که در تقويم سازمان جهاني گردشگري (WTO ) به ثبت رسيده و مورد تأييد و توجه سازمان مذکور است. دوازدهمین دوره این نمایشگاه از 23 الی 26 بهمن 1397 در مرکز نمایشگاه بین المللی تهران برپا است .

 

حضور فعال منطقه آزاد قشم در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران :

طاهره شهرکی با اشاره به استقبال بالای  بازدیدکنندگان از غرفه سازمان منطقه آزاد قشم، بیان کرد: هدف از شرکت در این نمایشگاه، عرضه توانمندی های گردشگری و صنایع دستی جزیره و معرفی جاذبه های قشم بود. وی افزود: کارشناسان صنایع دستی، گردشگری و منطقه ویژه اقتصادی قشم به همراه نمایندگان جامعه هتلداران و راهنمایان گردشگری جزیره نیز با حضور در این غرفه ظرفیت های منطقه آزاد قشم را برای بازدیدکنندگان برشمردند. مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از بازدید استانداران و مدیران عامل مناطق آزاد کشور از این غرفه خبر داد و گفت: نمايشگاه بين المللی گردشگری و صنايع وابسته تهران، بزرگترين رويداد تخصصی کشور در حوزه صنعت گردشگری است و حضور منطقه آزاد قشم در این نمایشگاه تخصصی، فرصتی ارزنده برای ارایه پتانسیل های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و جذب مخاطبان علاقمند به این صنعت می باشد. گفتنی است، دوازدهمين نمايشگاه بين المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از تاريخ 23 تا 26 بهمن ماه سال جاری در محل دایمی نمايشگاه هاي بين المللی تهران در 12 سالن نمايشگاهی و در سطحي بالغ بر 45 هزار مترمربع فضاي سرپوشيده و سه هزار مترمربع فضاي باز برگزار شد.

 

راهنمای سفر به خراسان رضوی: مقصد گردشگری مذهبی ایران

استان خراسان رضوی را باید مقدس ترین استان ایران دانست. جایی که محل دفن هشتمین امام شیعیان، حضرت علی ابن موسی الرضا بوده و برای ایرانیان به خصوص شیعیان جهان، یکی از مقدس ترین مکان ها در کره زمین به شمار می رود. هر ساله بیش از ۲۰ میلیون زائر و گردشگر از سراسر ایران و جهان به استان خراسان رضوی و شهر مشهد می آیند تا به زیارت هشتمین امام شیعیان رفته و عبادت کنند. برای ایرانیان، اهمیت مشهد مقدس به اندازه قم است و به همین خاطر، یکی از دیدنی ترین نقاط گردشگری و همجنین زیارتی ایران را باید در خراسان رضوی دانست.

حتی اگر شما به دین و آیین مذهبی اعتقاد ندارید و دوست دارید یکی از دیدنی ترین استان های ایران را تماشا کنید، سفر به خراسان رضوی را به شما توصیه میکنیم که از هر استان ایران چه با هواپیما و چه قطار و اتوبوس و خودرو شخصی، می توانید رهسپار مقدس ترین دیار ایران شوید.

 

(سرزمین خراسان-سرزمین فردوسی بزرگ)

خراسان رضوی، سرزمین امام رضا است و زعفران و تسبیح و انگشتر و خشکبارش شهرت جهانی دارد. هم از نظر طبیعت گردی، هم از جنبه تاریخ گردی و هم از نظر تفریحی، خراسان رضوی یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری ایران برای هر نوع سلیقه است. بهترین هتل ها، مقصدهای گردشگری، بازارهای خرید و ظرفیت های تاریخی را میتوان در شمال شرقی ایران در این استان پهناور شاهد بود.

 

 

 

داستان خراسان: سرزمین فرصت های طلایی

تولیت یا مدیریت اعظم زیارت گاه امام هشتم شیعیان ایران که آستان قدس رضوی نام دارد، یکی از قدرتمند ترین سازمان های اقتصادی و سیاسی ایران هم به شمار می آید که در کنار بنیاد مستضعفان و انقلاب اسلامی ایران، یکی از موثر ترین سازمان های کشور به شمار می روند که مدیریت آن توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تعیین می شود.

 

 

 

باغ گیاه شناسی مشهد

پر گردشگر ترین استان ایران را باید استان خراسان رضوی دانست. سال به سال هم به ظرفیت های گردشگری و اقامتی این شهر افزوده می شود. یعنی اگر شما در سال ۲۰۰۰ به این استان سفر کرده باشید و در سال ۲۰۱۸ هم به این استان بروید، قطعا تفاوت های آشکاری را شاهد خواهید بود. اگر روزگاری قصد سرمایه گذاری در عرصه گردشگری در ایران را داشتید، فرصت های سرمایه گذاری متعددی در این استان پهناور و پر گردشگر ایران، انتظارتان را می کشد.

 

 

پارک کوهسنگی مشهد

برای آن دسته از گردشگرانی که دوست دارند، سیل عظیم جمعیت علاقمندان به امام رضا  و همچنین گردشگران مشتاق سفر به مشهد را تماشا کنند و در واقع علاقمند به گردشگری مذهبی هستند، مشهد انتخاب خوبی است. اگر به مشهد رفتید، حتما با رعایت قواعد و قوانین ورود به آستان قدس رضوی، از این عمارت باشکوه و سیل عظیم زایرانش دیدن کنید و اگر خیلی علاقمند شدید، نسخه انگلیسی ادعیه هایی که میخوانند را بررسی کنید.

همه روزه، آشپزخانه این زیارتگاه بزرگ شیعیان ایران، غذای رایگان را در اختیار مهمانان این زیارتگاه قرار می دهد. روزانه میلیون ها تومان (ده ها هزار دلار) توسط زایران این زیارتگاه، به این مجموعه مذهبی داده می شود تا توسط مدیریت آستان قدس رضوی، صرف امور خیریه شود.

 

 

سرزمین موج های آبی مشهد یکی از مقصدهای گردشگری این شهر برای کسانی که دوست دار ورزش های آبی هیجان انگیز است

 

 

بزرگ ترین پارک گردشگری مشهد دارای ۷ باغ منحصر به فرد است

اگر مسافر مشهد شدید (که از نظر ایرانی ها، مسافر دوست داشتنی و زایر هم محسوب می شوید)، مهم نیست کدام نقطه شهر مشهد ساکن شوید. از هر نقطه، همه ساعت شبانه روز به مقصدهای اصلی گردشگری و مذهبی شهر به خصوص آستان قدس رضوی و بازارها و محله های پر گردشگر اطراف ، وسیله حمل و نقل فراهم است.

 

 

موزه مردم شناسی مشهد در رباط ویرانی

یکی از دلایلی که توصیه می شود حتما به آستان قدس رضوی بروید، بازدید از کتابخانه و موزه این مجموعه مذهبی است که یکی از بزرگ ترین و ارزشمند ترین موزه های کشور است. کتاب تاریخی و آثار باستانی و معاصری که در آنجا مشاهده خواهید کرد، در ایران بی نظیر است.

 

 

تصویری که در بالا مشاهده میکنید یکی از حمام های تاریخی ایران است که در مشهد قرار دارد و حمام مهدی قلی بیک نامیده می شود. این مکان، موزه مردم شناسی مشهد بوده و بازدید از آن را توصیه میکنیم

موزه آستان قدس رضوی

یکی از بزرگ ترین موزه های ایران و خاورمیانه را میتوانید در موزه های آستان قدس رضوی تماشا کنید. بنای آن جلوه گر شش قرن تزیینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن، نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ۱ هزار سال اخیر است.

 

آثار تاریخی  ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده های گذشته در خزانه نگهداری می شده و سیاه های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آسان قدس، نشان دهنده فهرست برداری منظم کارگزاران در دوره های مختلف است. در حال حاضر، موزه های آستان قدس، در چهار ساختمان مستقر هستند و اشیای به نمایش در آمده در انها شامل آثار تاریخی حرم مطهر و میراث آستان قدس، اشیای وقف و اهدا شده و همچنین خریداری شده برای تکمیل مجموعه ها است.

 

 

شما در این مجموعه با گنجینه هایی به نام: گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح های سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه صدف و حلزون های دریایی،  گنجینه سکه، گنجینه مدال، موزه فرش، موزه قران و کتب خطی نفیس و گنجینه آثار اهدافی آیت الله خامنه ای و استاد فرشچیان (مینیاتوریست بزرگ ایران) آشنا می شوید.

همین قدر بدانید که گنجینه سکه های این موزه، شما را با ۱۹۰۰ سکه شامل حلقه های مبادلاتی و سکه های دوران هخامنشی تا زندیه و قاجاریه آشنا می کند. در گنجینه مدال ها نیز شما با کمر بند پهلوانی غلامرضا تختی (کشتی گیر نامدار ایرانی) و هدایای وقف شده ورزشکاران به نام ایران به این موزه آشنا می شوید.

حرم رضوی

حرم امام رضا در نیمه شرقی شهر مشهد واقع شده است و چهار خیابان اصلی نواب صفوی، طبرسی، امام رضا و شیرازی، به این حرم منتهی می شوند. هزینه های اسکان با توجه به میزان فاصله از حرم مطهر و تسهیلات ارائه شده متغیر است. همانطور که قبلا گفتیم، یکی از بهترین مراکز اقامتی ایران را میتوانید در این شهر مشاهده کنید.

 

 

 

بیش از ۱۵۰ هتل از ۲ ستاره تا ۵ ستاره و مجموعه های متعددی از هتل آپارتمان  نیز  در شهر مشهد در اختیار گردشگران قرار دارد که بعضا رزرو اینترنتی دارند.

سامانه های حمل و نقل

در شهر مشهد، سامانه حمل و نقل مناسب است. از مترو و اتوبوس گرفته تا تاکسی، ۲۴ ساعته در اختیار خیل عظیمی از گردشگران و زایران هستند. دانلود کردن اپ های نقشه مربوط به شهر مشهد توصیه می شود.

خرید در مشهد

یکی از جذاب ترین فعالیت های گردشگران ایرانی و بین المللی در مشهد، قدم زدن در بیش از ۳۰ بازار تجاری بزرگ این شهر است. البته بازارهای نزدیک به حرم، همیشه شلوغ و پر مخاطب بوده و راه رفتن در انها بعضا به دلیل کثرت جمعیت دشوار است. برج آلتون و مرکز خرید آرمان و بازار سرشور، از جمله معروف ترین بازارهای مشهد است. البته چند سالی است که مجموعه تفریحی و گردشگری پدیده شاندیز نیز در کانون توجه رسانه ها و گردشگران ایرانی در آمده است که بیرون شهر مشهد قرار دارد.

 

 

 

اگر در اطراف حرم مطهر سکونت دارید، مراکز خرید واقع در خیابان های امام رضا و ۱۷ شهریور، بهترین انتخاب برای خرید سوغات است. بازار رضا، مجتمع تجاری آسمان و دیگر مجتمه های اطراف میدان ۱۷ شهریور انواع و اقسام سوغاتی های معروف مشهدی را در اختیار شما قرار می دهند که زعفران ناب، یکی از آنها به شمار می رود.

آرامگاه فردوسی

فردوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و جهان، یکی از معروف ترین شخصیت های ادبی ایران در جهان است. شاهنامه فردوسی، یکی از شاهکارهای ادبیات جهان به شمار می رود که اگر توانستید، نسخه زبانی مورد علاقه خود را تهیه کنید. مجموعه باغ فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی، در ۲۰ کیلومتری شمال  غربی شهر مشهد قرار دارد. در مسیری منشعب از راه عمومی مشهد به منطقه کلات نادری که نزدیک به شهر تاریخی طابران و بقعه تاریخی هارونیه قرار دارد.

 

 

 

روستای پاژ، زادگاه فردوسی، که امروزه فاز نامیده می شود در ۲۸ کیلومتری شرق آرماگاه فردوسی واقع شده است. هر چند از جاده کناری آرمگاه فردوسی در  توس نیز میتوان با طی مسافتی حدود ۶ کیلومتر، به شکل غیر  مستقیم به این روستا رسید. مناطق اطراف آرامگاه فردوسی برای طبیعت گرددی توصیه می شود. بنای آرامگاه فردوسی و اشعاری که بر روی مقبره این شاعر شهیر پارسی زبان درج شده است برای شما جالب خواهد بود.

یکی از معروف ترین بیت های دیوان فردوسی این است:

بسی رنج بردم در این سال سی         عجم زنده کردم بدین پارسی

 

آرامگاه نادر شاه افشار

خراسان را تاریخ دوستان و علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ایران، دیار بزرگانی چون نادرشاه افشار می دانند که کتاب ها و نوشته های بسیاری درباره این جنگجوی شجاع و البته خون ریز ایرانی تالیف شده است. فتوحات نادری و غنایمی که نادر شاه از هندوستان برای ایرانیان به ارمغان آورد را میتوان در موزه جواهرات سلطنتی تهران (خیابان فردوسی تهران) مشاهده کرده که دریای نور و کوه نور از آن جمله است.

 

 

 

آرامگاه نادری، بنایی در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد است که به یادبود نادر شاه افشار در سال ۱۹۶۰ توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شد. این آرامگاه دارای دوتالار موزه است که یکی از انها، موزه اسلحه دوره های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوطه به دوران نادرشاه را نمایش می دهد.

 

 

 

از هر نقطه مشهد برای رفتن به این آرامگاه و همچنین آرمگاه فردوسی، اتوبوس و تاکسی در اختیار شما خواهد بود.

خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع، یکی دیگر از مقصدهای گردشگری مشهد است که به دوره صفوی مربوط است. این مقبره در انتخای خیابان خواجه ربیع  واقع شده است و در ۱۹۲۰، به فهرست میراث ملی ایران اضافه شد. خواجه ربیع در سالهای پایانی عمرش، ساکن شهر نوغان (مرکز ولایت توس در آن زمان) شد. منطقه مقبره خواجه ربیع، برای گردش هم توصیه می شود.

 

البته بازدید از آرامگاه خواجه اباصلت در جنوب شرقی و در ۱۴ کیلومتری مشهد نیز با استقبال گردشگران مواجه شده است که تزیینات کاشی کاری هفت رنگش، مورد توجه است.

طرقیه و شاندیز

 

یکی از معروف ترین مقصدهای گردشگری استان خراسان رضوی را باید طرقبه و شاندیز دانست. منطقه تفریحی طرقیه و شاندیز که در غرب شهر مشهد واقع شده است، مکان بسیار مناسب برای گذراندن یک روز زیبا همراه با خانواده و لذت بردن از طبیعت است. ارتفاعات سرسبز و چشم اندازه های زیبای روستاهای این منطقه، هر مسافری را به سوی خودش می کشد.